تیر 29, 1399 13:32 Asia/Tehran [Updated: تیر 29, 1399 13:37 Asia/Tehran]
  •  شورش علیه نتانیاهو

ایران پرس: معترضان اسرائیلی برای چهارمین هفته پیاپی به سیاستهای خودکامه و پرونده‌ های فساد «بنیامین نتانیاهو» نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی، مقابل اقامتگاه وی در قدس اشغالی تظاهرات کردند.

سید رضی عمادی – نتانیاهو در یک سال و نیم اخیر با مشکلات زیادی مواجه بود. مهمترین مشکل، ناکامی وی در تشکیل کابینه بود. نتانیاهو پس از سه انتخابات متوالی، موفق به کسب اکثریت کرسی های پارلمان و تشکیل کابینه نشد. نهایتا نیز مجبور شد با رقیب اصلی خود، بنی گانتز، رئیس حزب آبی و سفید ائتلاف کند و در قدرت باقی بماند.

با این حال، بقای نتانیاهو در قدرت بار دیگر به خطر افتاده است. پرونده های فساد پاشنه آشیل نتانیاهو است که با شرایط سخت معیشتی مردم در سرزمین های اشغالی همراه شده است.

بنیامین نتانیاهو در طول سال های اخیر درگیر 4 پرونده فساد مالی بوده ‌است. نخستین پرونده موسوم به «پرونده 1000» به دریافت هدایا از تجار ثروتمند مربوط است.

پرونده دوم موسوم به «پرونده 2000» نیز مربوط به توافق نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مالک روزنامه صهیونیستی «یدیوت آحارونوت» برای پوشش بهتر اخبار کابینه‌ اش در مقابل ایجاد محدودیت هایی بر روزنامه رقیب (اسرائیل هیوم) است.

در پرونده سوم موسوم به «پرونده 3000» هم نتانیاهو به زد و بند در جریان خرید زیردریایی‌های اتمی از آلمان متهم است. همچنین در پرونده چهارم موسوم به «پرونده 4000 » نتانیاهو متهم به پرداخت میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی به «شاؤول الویچ» مالک شرکت «بزک» است.

دادستان کل رژیم صهیونیستی اواخر فوریه در 3 پرونده 1000، 2000 و 4000 علیه نتانیاهو به اتهام رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت اعلام جرم کرد.

نتانیاهو با نفوذ در ساختار قضایی اسرائیل تلاش کرد از پرونده های فساد رهایی یابد، اما اکنون مردم در سرزمین های اشغالی که در اثر سوء مدیریت کابینه در مقابل کرونا تحت فشار قرار گرفته اند، خواستار برکناری نتانیاهو از قدرت هستند. 

«آویگدور لیبرمن» وزیرسابق جنگ رژیم صهیونیستی در این خصوص گفت: به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی و شرایط اجتماعی در اسرائیل احتمال وقوع نافرمانی های مدنی افزایش خواهد یافت . 

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز در مقاله ای ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف کابینه بنیامین نتانیاهو در مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا نوشت، گسترش ویروس کرونا نشان داد بنیامین نتانیاهو ویروسی خطرناک‌ تر از کرونا برای صهیونیست ها است. 

در ادامه این گزارش آمده است، در حالی که صهیونیست‌ها با بحران اقتصادی شدید رو به رو هستند، نتانیاهو به دنبال پرداخت هزینه‌های هنگفت برای دفاع از پرونده فساد مالی خود است.

نتانیاهو برای کاستن از فشارهای مردمی و متوقف اعتراض ها، بسته پیشنهادی ارائه کرد. مطابق این بسته، به خانواده‌های سه نفره معادل 583 دلار، به خانواده‌های چهارنفره 729 دلار و به خانواده‌های سه نفره و یا بیشتر 875 دلار پرداخت شود. به افراد مجرد نیز 218 دلار پرداخت می‌ شود.

مسئله مهم، اما این است که حتی در داخل کابینه اسرائیل نیز در خصوص بسته پیشنهاد نتانیاهو توافقی وجود ندارد. 

حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتز که اکنون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی است، به شیوه پرداخت نقدی مبالغ به خانواده‌ها انتقاد دارند و معتقد هستند باید این مبالغ  با در نظر گرفتن درآمد خانوارها باشد و باید به خانواده‌ های فقیر و طبقه متوسط پرداخت شود.

تداوم روند افزایشی کرونا در سرزمین های اشغالی سبب تداوم مشکلات معیشتی مردم و همچنین ادامه تظاهرات مردمی و فشار بر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر خواهد شد. 

بیشتر بخوانید:

پشت پرده طرح نتانیاهو برای اشغال بیشتر کرانه باختری

چهار روز مانده به اجرای طرح الحاق و دشواری‌های نتانیاهو

برگزاری تظاهرات ضد نتانیاهو در تل‌آویو

بی اعتمادی و شکنندگی؛ دو شاخصه توافق نتانیاهو و گانتس

کلیدواژه

کامنت