آبان 05, 1399 12:30 Asia/Tehran [Updated: بهمن 18, 1401 22:00 Asia/Tehran]
  • موج تحریم کالاهای فرانسوی در کشورهای عربی

به دنبال اهانت «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به پیامبر اسلام (ص)، موج تحریم کالاهای فرانسوی در کویت، قطر، الجزایر، اردن و برخی دیگر از کشورهای اسلامی به راه است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در اظهاراتی دور از عرف دیپلماتیک و مبانی دموکراسی اعلام کرد، فرانسه همچنان به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز ضد پیامبراسلام (ص) ادامه خواهد داد که این اقدام موهن با محکومیت گسترده در جهان اسلام روبرو شده است.

کاربران عرب در توئیتر فهرستی از کالاهای فرانسه در بازارهای کشورهای عربی را منتشر کرده‌ و خواستار تحریم این اجناس شده‌اند.

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، فروشگاه‌های بزرگ اردن در حال تخلیه کالاهای ساخت فرانسه هستند.

تخلیه فروشگاهها از کالاهای فرانسوی

فروشگاه‌ها و مراکز تجاری کویت نیز در اعتراض به اظهارات رییس جمهوری فرانسه با نصب پلاکاردهایی از آغاز تحریم کالاهای فرانسوی خبر داده‌اند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای و شرکت ‌های توزیع کالا در قطر هم با اعلام اسامی تولیدات فرانسه از جمع آوری این محصولات از فروشگاه‌ها و عدم توزیع آن از این پس خبر دادند.

روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» گزارش داد، کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ «رسولنا خط احمر» را ترند و تصویر پروفایل خود را به عکسی حاوی نوشته «فقط رسول الله» مزین کردند و ترند «فقط رسول الله» و «رسولنا خط احمر» به ترند توئیتر در کشورهای عربی تبدیل شد.

این در حالی است که وزارت خارجه فرانسه روز یکشنبه در بیانیه‌ای از کشورهای اسلامی خواست ممنوعیتی را که به دلیل حمایت مکرون از اهانت به پیامبر اسلام (ص) بر کالاهای فرانسوی اعمال کرده‌اند، متوقف کنند.

درهمین حال، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با محکوم کردن استمرار لجوجانه اقدامات اهانت آمیز به ساحت پیامبر رحمت (ص) در فرانسه که در کمال تاسف در مواردی با حمایت برخی مقامات رسمی نیز همراه بوده است، گفت: توهین به ارزش های اسلامی و عقاید مسلمانان غیر قابل قبول و مردود است.

خطیب زاده افزود: بدون شک تحرکات و اقدامات غیرقابل قبول و خشن سر زده از سوی معدود افراطیون که نشات گرفته از یک تفکر افراطی و انحرافی در جهان اسلام بوده و از قضا صاحبان آن از شرکای سیاسی نزدیک به غرب و آمریکا نیز هستند، به هیچ وجه نمیتواند توجیهی برای توهین و بی احترامی به شخصیت آسمانی و مورد احترام یک میلیارد و هشتصد میلیون مسلمان در جهان باشد.

حزب الله لبنان نیز در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اقدامات اهانت‌آمیز علیه ارزش های اسلامی و بازگشت دوباره اسلام‌هراسی در فرانسه، موضع رسمی این کشور در تشویق به این بی حرمتی رامورد نکوهش قرار داد و گفت،  تمامی ادعاهای بی مورد در خصوص آزادی رأی و عقیده نمی‌تواند تعرض به مقام رسول‌الله را توجیه کند.

«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن هم خواستار تحرک رسمی و مردمی علیه اهانت فرانسه علیه اسلام و پیامبر بزرگ اسلام (ص) شد.

علاوه براین صد‌ها تظاهرکننده شامگاه شنبه در برابر مقر سفیر فرانسه در فلسطین اشغالی برای محکوم کردن سخنان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه درباره کاریکاتور‌های حضرت محمد (ص) تظاهرات کردند.

روند اسلام ستیزی و به سخره گرفتن اعتقادات مسلمانان در فرانسه که حدود 10 درصد ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می دهند در سال های اخیر تشدید شده و در عین حال فشارها علیه آنها به بهانه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی افزایش قابل ملاحظه ای یافته است.

117

بیشتر بخوانید:

رئیسی: اهانت به ساحت پیامبر اسلام (ص) مورد نفرت همه صاحبان خرد است

قالیباف: مکر دشمنان اسلام به خود آنها باز خواهد گشت

خطیب زاده: موضع گیری ضد اسلامی مقامات فرانسه موجب تنفرپراکنی می‌شود

کمپین تحریم کالاهای فرانسوی در عراق در محکومیت اظهارات مکرون

کلیدواژه