مهر 01, 1399 09:52 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1399 09:59 Asia/Tehran]
  • ونزوئلا: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مبنای قانونی ندارد

وزیرخارجه ونزوئلا با اشاره به تحرکات ضدایرانی واشنگتن گفت، تحریم‌های یکجانبه واشنگتن هیچ‌گونه اساس و پایه‌ای در قوانین بین‌الملل ندارد و غیرقانونی است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «خورخه آرئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا در پیامی در توییتر نوشت: اقدامات آمریکا نشان می‌دهد که این کشور «به هیچ عنوان هیچ‌گونه احترامی» برای سازمان ملل متحد قائل نیست و تحریم‌های جدید واشنگتن علیه ایران و ونزوئلا، «بدون هیچ گونه اساس و پایه‌ای» در قوانین بین‌المللی وضع شده است.

خورخه آرئاسا افزود: اقدامات متکبرانه دولت آمریکا نمی‌تواند مانع روابط دوستانه ونزوئلا با ایران شود.

دولت آمریکا شامگاه دوشنبه دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه تهران و کاراکاس از جمله تحریم‌هایی علیه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا و شماری از نهادهای ایرانی به اتهام همکاری تهران و کاراکاس برای دور زدن «تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران» وضع کرد.

با نزدیک شدن ضرب‌الاجل 18 اکتبر و زمان منقضی شدن محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران، مقام‌های واشنگتن تمامی تلاش‌های خود را برای تمدید این محدودیت‌ها به کار گرفته‌اند.

در همین راستا، تروئیکای اروپایی و چین و روسیه  در واکنش به این اقدام آمریکا در بیانیه ای مشترک با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام تاکید کردند، واشنگتن نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید.

تروئیکای اروپایی: ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه فاقد اثر قانونی است

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد، نمی‌تواند در زمینه تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ضد ایرانی اقدامی انجام دهد.

مخالفت سازمان ملل با ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

 

117

بیشتر بخوانید:

تداوم تحریم های یکجانبه آمریکا

ونزوئلا: برجام دستاورد تاریخی برای صلح جهانی است

لاوروف خطاب به آمریکایی‌ها: امکان بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد

کلیدواژه

کامنت