مهر 01, 1399 07:24 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1399 07:33 Asia/Tehran]
  • لاوروف خطاب به آمریکایی‌ها: امکان بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران وجود ندارد

وزیر خارجه روسیه با انتقاد از اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران تصریح کرد، واشنگتن درک نمی‌کند امکان بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سرگئی لاوروف» روز دوشنبه در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه به تلاش های بی فایده آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران اشاره کرد و گفت: همگان به غیر از آمریکا بر این موضوع که امکان بازگشت تحریم های ایران وجود ندارد واقف هستند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه واشنگتن از توافق هسته‌ای خارج شده است و دیگر یکی از طرف‌های آن نیست افزود، هیچ‌گونه محدودیت تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت وجود ندارد.

باوجود مخالفت اکثر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد،  «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز شنبه مدعی شد: "تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، از جمله تحریم های تسلیحاتی احیا شدند."

ادعای وزیر امورخارجه آمریکا در مورد بازگشت تحریم‌های ضد ایرانی

این ادعای آمریکا، با مخالفت گسترده کشورهای جهان روبرو شده است.

تروئیکای اروپایی و چین و روسیه  در واکنش به این اقدام آمریکا در بیانیه ای مشترک با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام تاکید کردند، واشنگتن نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز نماید.

تروئیکای اروپایی: ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه فاقد اثر قانونی است

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد، نمی‌تواند در زمینه تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ضد ایرانی اقدامی انجام دهد.

مخالفت سازمان ملل با ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

117

بیشتر بخوانید:

ادعای آمریکا درباره بازگشت تحریم‎های بین المللی علیه ایران، توهم واشنگتن

ادعای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران؛ شکست دوباره آمریکا

 

کلیدواژه

کامنت