شهریور 21, 1400 03:56 Asia/Tehran [Updated: شهریور 21, 1400 04:26 Asia/Tehran]
  • بایدن: آمریکا مسئول حمله به القاعده در هر جایی نیست

رئیس‌جمهور آمریکا با وجود این ادعا که ممکن است سازمان تروریستی القاعده به افغانستان بازگردد، گفت واشنگتن دیگر نمی‌تواند به هر جایی که القاعده در آن حضور دارد، لشکرکشی کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که بامداد یکشنبه در مراسم یادبود قربانیان حادثه 11 سپتامبر در پنسیلوانیا صحبت می کرد، گفت: «آیا القاعده ممکن است به [افغانستان] بازگردد؟ بله! ولی می دانید موضوع چیست، آنها از قبل به خیلی جاهای دیگر بازگشته اند».

رئیس جمهور آمریکا افزود: «پس رویکرد چیست؟ هر جایی که القاعده در آن حضور دارد، ما باید به آن حمله کنیم و نیروهایمان در آنجا باقی بمانند؟ بیخیال!»

بایدن همچنین در ادامه مدعی شد: «اینکه فکر می کردیم افغانستان را می توان واقعا متحد کرد، اشتباه بود... نیروهای آمریکا اما به هدف اصلی خود یعنی کشتن اسامه بن لادن رهبر القاعده در دوم می ۲۰۱۱ دست یافتند».

نظامیان آمریکایی 31 اوت از افغانستان خارج شدند. بایدن در حالی از این تصمیم خود دفاع می کند که انتقادهای جهانی از عملکرد دولت آمریکا در خروج عجولانه از افغانستان همچنان ادامه دارد.

پیش از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، نیروهای طالبان وارد کابل، پایتخت افغانستان شده و قدرت را در اختیار گرفته اند. // 114

بیشتر بخوانید:

طالبان مراسم تحلیف دولت افغانستان را لغو کرد

بیانیه مشترک نشست شش کشور همسایه افغانستان

پوتین: آمریکا مسئول وضعیت کنونی افغانستان است

اشرف غنی از مردم افغانستان عذرخواهی کرد/ ترک کابل سخت‌ترین تصمیم در زندگی‌ام‌ بود

تشکیل دولت طالبان در افغانستان

کلیدواژه