مهر 22, 1399 21:01 Asia/Tehran [Updated: اسفند 19, 1399 21:02 Asia/Tehran]
  •  اهدای جایزه برگزیده جشنواره بین‌المللی فارابی به ایرانشناس ژاپنی

توکیو- ایران پرس: جایزه برگزیده یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو در مراسمی به پرفسور «نوبوآکی کندو» ایرانشناس برجسته ژاپنی اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «مرتضی رحمانی موحد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو در این مراسم با اشاره به تلاش‌ها و همکاری‌های موفق و مستمر علمی و پژوهشی میان اساتید و محققان برجسته ایران و ژاپن، مشارکت ایرانشناسان ژاپنی در معرفی ابعاد و آثار گوناگون فرهنگی و تاریخی ایران را ارزشمند و اثر گذار دانست.

«کاظم سجاد پور» معاون وزیر امور خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی نیز در ارتباطی آنلاین با این مراسمضمن تبریک به آقای نوبوآکی کندو، فعالیت های ایرانشناسان ژاپنی را در این برهه از تاریخ بسیار مهم دانست و گفت: اهمیت این فعالیت های ارزشمن در حالی است که بسیاری در صدد هستند آثار فرهنگی و تمدنی ایران را از بین ببرند.

پرفسور نوبوآکی کندو هم با قدردانی از بیناد فارابی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن ابراز امیدواری کرد، همکاری‌های علمی دو کشور بیش از گذشته توسعه یابد.

در پایان این مراسم، لوح تقدیر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران همراه با دیگر تقدیرنامه‌های بنیاد فارابی، کمیسیون ملی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) و دبیرخانه آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) به پروفسور «نوبوآکی کندو» اهدا شد.

نوبوآکی کندو استاد برجسته موسسه تحقیقات زبان‌های فارسی و آفریقایی دانشگاه مطالعات خارجی توکیو، ایرانشناس و پژوهشگر نسخه های خطی است.

از این پروفسور، آثار و تحقیقات متعددی به چاپ رسیده است که از مهمترین آنها می توان به «گزیده‌ای از اسناد فارسی» اشاره کرد.

«جشنواره بین‌المللی فارابی» توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و با همکاری دو سازمان‌ بین‌المللی یونسکو و آیسسکو و برخی مراکز مهم علمی و پژوهشی ایران به صورت سالانه برگزار می‌شود.

موضوع این جشنواره، قدردانی از تحقیقات حوزه علوم انسانی و اسلامی است.

117

بیشتر بخوانید:

فیلم  «18 درصد» در ژاپن ترجمه و زیرنویس شد

فیلم «ویلائی‌ها» در ژاپن ترجمه و زیرنویس شد

آغاز سومین جشنواره و هفته فیلم ایران در ژاپن (۲۰۲۰)

کلیدواژه