فروردین 20, 1400 12:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 13, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از چهار سایت هسته‌ای کشور

به منظور نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، 12 نفر از نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته ای کشورمان بازدید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، این نمایندگان از  کمیسیون های امنیت ملی و انرژی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از چهار سایت هسته ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو بازدید کردند.

نمایندگان حاضر در سایت اصفهان از واحدهای تولید میله ها و صفحه های سوخت بازدید کردند. 

همچنین در سایت اصفهان روند رو به تکمیل کارخانه اورانیوم فلزی مشاهده شد. در ماده چهارم قانون اقدام راهبردی برای تکمیل این کارخانه 5 ماه زمان در نظر گرفته شده است.

در بازدید از مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز مشاهده شد که در اجرای ماده 3 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، هزار سانتریفیوژ IR2m اخیرا در این سایت نصب شده است.

همچنین یک زنجیره 164 تایی از سانتریفوژهای نسل 6 در مهلت 3 ماهه قانونی، در سایت نطنز نصب شده است. 

کارشناسان پرتلاش سازمان انرژی اتمی کشورمان در سایت نطنز، به منظور افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده مورد نیاز کشور، 2 زنجیره از سانتریفیوژهای IR4 را در سایت نطنز در تولید اورنیوم غنی شده مورد بهره برداری قرار داده اند.

در بازدید از سایت فردو مشاهده کردیم که روند تولید اورنیوم غنی شده 20 درصد، طبق ماده 1 قانون، در شش زنجیره سانتریفیوژهای نسل اول IR1 با دقت جریان دارد. 

نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس همچنین از روند بهینه سازی راکتور خنداب اراک هم بازدید کردند. تکمیل بهینه سازی این راکتور که خواسته نمایندگان ملت در ماده 5 قانون اقدام راهبردی بوده و با سرعت خوبی پیش می رود. 

در نظارت میدانی از این چهار سایت هسته ای روشن بود که صنعت هسته ای کشورمان بالنده و پویاست و جوانان دانشمند ایرانی با همت عالی خود در حال پیشبرد علم و فناوری ایران هستند. سازمان انرژی اتمی هم گام های اساسی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برداشته است.

نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی برای نظارت مستمر خود بر اجرای قانون و پیگیری سایر تکالیف قانونی در تهران نیز جلساتی را با مدیران سازمان انرژی اتمی برگزار خواهند کرد و گزارش دقیقی از اقدامات صورت گرفته به مجلس شورای ارائه خواهند داد.

117

بیشتر بخوانید:

شورای نگهبان طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تایید کرد

واعظی: مجلس درباره «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» با دولت مشورت نکرده است

مجلس کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کرد

کلیدواژه