مهر 21, 1400 16:41 Asia/Tehran [Updated: مهر 21, 1400 17:47 Asia/Tehran]
  •  تشدید اختلافات بریتانیا و اتحادیه اروپا در دوره پسا برگزیت

ایران پرس: با گذشت بیش از 20 ماه از اجرای توافقنامه برگزیت، اختلافات میان اتحادیه اروپا و بریتانیا در مقوله های مختلف از جمله ایرلند شمالی و مهاجران افزایش یافته است.

"دیوید فراست"(1) وزیر مشاور در امور "‏برگزیتِ" بریتانیا در واکنش به مخالفت اتحادیه اروپا با طرح لندن برای اصلاح کاستی‌های توافقنامه "برگزیت" درباره آینده ایرلند شمالی، طرف اروپایی را به کارشکنی و برخورداری از مواضع ضد بریتانیایی متهم کرد.

پروتکل ایرلند شمالی که اکتبر2020 به امضای نخست وزیر بریتانیا ‏رسید، بخشی از توافق‌نامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت ‏است.بر اساس این پروتکل، نباید واردات کالا و خدمات از اتحادیه اروپا به ایرلند ‏شمالی مشمول تعرفه های گمرکی بریتانیا شود و این کشور ملزم به رعایت ‏قوانین اتحادیه اروپا در زمینه تجارت کالا و خدمات است که تعرفه گمرکی صفر درصدی را ‏برای واردات و صادرات کالا و خدمات در نظر گرفته است. ‏

اکنون بریتانیا، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمرو این کشور به شمار می رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی مواجه شده و چندین بار درخواست گفت وگو با طرف اروپایی را مطرح کرده است. با جدی تر شدن این مشکل و شرایط بد اقتصادی لندن، دولت بوریس جانسون از بروکسل درخواست کرده مجدداً در مورد مفاد پروتکل ایرلند شمالی، که یک مرز گمرکی عملاً بین ‏بریتانیا و ایرلند شمالی ایجاد کرده، مذاکره کند تا بتواند حرکت آزاد کالا بین ‏بریتانیا  و جمهوری ایرلند را تضمین کند. ‏

بریتانیا همچنین اتحادیه اروپا را تهدید کرده که در صورت عدم ‏توافق 27 کشور با تغییراتی که می تواند تجارت کالاها را با ایرلند شمالی ‏روانتر کند، بر اساس ماده 16 توافق برگزیت اقدامات یک جانبه انجام دهد.اتحادیه اروپا نیزهشدار داده که به اقدام احتمالی لندن در این زمینه، با در نظر گرفتن تمام گزینه ها پاسخ مناسب خواهد داد.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می دهد در صورت بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی به طور موقت مرز دو ایرلند را بسته یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار کنند. اتحادیه اروپا سال گذشته با تشدید بحران واکسن کرونا، تهدید به استفاده از ماده 16 کرده بود.

"ماروس سِفکوویچ" (2) مسئول هماهنگی امور برگزیتی اتحادیه اروپا در این باره گفت: لندن و بروکسل باید مشکلات پیرامون این مسئله را از طریق پروتکل ایرلند شمالی که پیش‌تر مورد توافق قرار گرفته است، حل و فصل کنند.

 تهدید برای فعال کردن این پروتکل اضطراری نشان دهنده عمق اختلاف های کنونی و سوء تفاهم ریشه دار بین دو طرف است.این در حالی است که طی روزهای اخیر مشاجرات سیاسی میان بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سرپناهجویان نیز بالا گرفته است.

فرانسه اعلام کرده است که بریتانیا تاکنون حتی «یک یورو» هم برای مقابله با عبور مهاجران از کانال مانش پرداخت نکرده است.در این راستا "ژرالد دارمانن"(3)، وزیر کشور فرانسه از بریتانیا خواسته است تا 54 میلیون پوندی را که پیش‌تر برای پشتیبانی از اقدامات فرانسه در مقابله با عبور غیرقانونی مهاجران از کانال مانش وعده داده بود، بپردازد. گشت ساحلی منطقه کاله در فرانسه، تهدید کرد که اگر لندن حمایت مالی را متوقف کند، نگهبانان ساحلی از این منطقه خارج خواهند شد.اما بریتانیا اعلام کرده است تا وقتی از رسیدن افراد بیش‌تری به لندن جلوگیری نشود، این کمک مالی را انجام نخواهد داد.

با گذشت زمان، آثار برگزیت بیش از پیش در حال نمایان شدن است به خصوص با همه گیری کووید 19،تاثیرات منفی اقتصادی آن سبب افزایش اختلافات میان لندن و بروکسل شده است، موضوع اقامت شهروندان اروپایی در بریتانیا وماهیگیری نیز از دیگر موارد اختلاف و تنش میان طرفین برگزیت است.

به نظر می رسد با گذشت زمان و آشکار شدن بیش از پیش مشکلات،اکنون جدال بر سراجرای مفاد برگزیت بار دیگر به معضلی پیچیده و جدی در روابط بریتانیا-اروپا تبدیل شده است که گذر زمان ابعاد آن را بیش از پیش نمایان خواهد کرد.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

بیشتر بخوانید:

دست رد اتحادیه اروپا به درخواست برگزیتی بریتانیا

رویارویی دریایی فرانسه و بریتانیا؛ نخستین ثمره امنیتی برگزیت

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره دوره پسا برگزیت

هشدار آلمان به بریتانیا درباره مذاکرات برگزیت

کلیدواژه