اسفند 05, 1399 00:20 Asia/Tehran [Updated: اسفند 05, 1399 16:54 Asia/Tehran]
  • غریب‌آبادی خبر داد: پایان تعهدات فراپادمانی ایران از نیمه شب دوشنبه

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین دوشنبه شب اعلام کرد، بر اساس قانون "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" همه دسترسی های تکمیلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران از نیمه شب امشب متوقف می شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کاظم غریب‌آبادی» در گفت وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد، از ساعت 24 امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم و دستورات لازم به تاسیسات هسته ای صادر شده است.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام  (8 می 2018)  تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما اروپایی ها هیچ موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکردند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019 در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوقش توازنی برقرار شود.

جمهوری اسلامی ایران قصد دارد از 23 فوریه (پنجم اسفند ماه) اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون " اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران"  متوقف کند. 

مجلس شورای اسلامی ایران 1 دسامبر گذشته با تصویب این قانون، دولت ایران را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده 6 این قانون، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

غریب آبادی دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.// 114

بیشتر بخوانید:

بیانیه پایانی نشست خبرگان: بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم، مضر است

سرلشکر باقری: تلاش آمریکا برای بازگشت به برجام نشان اقتدار ایران است

عراقچی: هیچکس نمی تواند حسن نیت ایران در برجام را زیر سوال ببرد

 تخت‌روانچی: بدون راستی‌آزمایی، هر امضایی برای بازگشت به برجام بی‌اعتبار است

استقبال مرکل از دیپلماسی دولت جدید آمریکا درباره برجام و ناتو

کلیدواژه